מעגל ההסכמה מאת בטי מרטין. איך עובדים עם הכלי הזה לתקשורת ויצרת הסכמה במערכות יחסים

בשנים האחרונות, מושג ההסכמה הפך לנושא חם לדיון בתחומי חיים רבים, כולל מערכות יחסים, מין ואפילו אינטראקציות עסקיות. בטי מרטין, מאמנת מפורסמת ומחנכת מין, תרמה משמעותית לשיחה עם המודל פורץ הדרך שלה, מעגל ההסכמה. מאמר זה נועד לספק סקירה של המושג, כולל מקורו, ארבעת הרבעים של מעגל ההסכמה וכיצד הוא מיושם בהקשרים שונים.

מי זאת בטי מרטין?
לפני הצלילה למעגל ההסכמה, חיוני להציג את בטי מרטין, יוצרת המודל. בטי היא מחנכת מינית סומטית ומאמנת מוסמכת בעלת ניסיון של למעלה מ-30 שנה בתחום. היא עבדה עם יחידים, זוגות וקבוצות, ועזרה להם לטפח קשרים בריאים ומספקים עם גופם ומיניותם. בטי היא גם המייסדת של בית הספר להסכמה, ארגון שמציע הדרכה וסדנאות בנושא מעגל ההסכמה.

מקורו של מעגל ההסכמה
מעגל ההסכמה הוא מודל שבטי מרטין פיתחה על סמך ניסיונה כעמחנכת מין וניסיונה האישי בעולמות ה-BDSM. המודל נטוע בהבנה שההסכמה חורגת מתגובת "כן" או "לא" פשוטה אלא כרוכה במשחק גומלין מורכב יותר. מעגל ההסכמה נועד לעזור ליחידים ולזוגות להבין את הגבולות, הרצונות והצרכים שלהם, ולהוביל לחוויות אותנטיות ומספקות יותר.

ארבעת הרבעים של מעגל ההסכמה
מעגל ההסכמה מחולק לארבעה רבעים, שכל אחד מהם מייצג היבט ייחודי של דינמיקת הנתינה והקבלה. ארבעת הרבעים הם:

הנותן
הנותן עוסק בפעולה עבור אדם אחר. מדובר במתן הנאה או הגשמת רצונותיו של האדם האחר. חשוב לציין שלשרת אין פירושו להקריב את הצרכים או הגבולות של האדם עצמו, אלא שהפעולה נעשית מתוך כוונה לספק הנאה או להגשים רצונות.

המקבל
המקבל עוסק בקבלת פעולה מאדם אחר. מדובר בקבלת מגע, הנאה או כל צורה אחרת של אינטראקציה פיזית. קבלה אין פירושה שהאדם פסיבי או כנוע, אלא שהוא נתן הסכמה לפעולה ומקבל אותה.

הלוקח
הלוקח עוסק בפעולה אקטיבית עבור עצמו. זה המקום שבו אדם יכול להיות בשליטה על הרצונות והצרכים שלו. זה המקום שבו הם יכולים להגיד "זה מה שאני רוצה" ואז לנקוט בפעולות הנדרשות כדי שזה יקרה. חשוב לציין שלנקיטת פעולה אין פירושו בהכרח השתלטות על האדם האחר, אלא לקיחת אחריות על מעשיו שלו. ברביע הלוקח, אנשים יכולים לחקור את הרצונות של עצמם. זהו מרחב שבו אנשים יכולים לקחת בעלות על ההנאה שלהם ולהצהיר על הגבולות שלהם בצורה מעצימה ומכבדת הן את עצמם והן עבור בני זוגם.

המאפשר
המאפשר עוסק במתן האפשרות לאדם אחר להיות אקטיבי עבור עצמו כלפי המאפשר. זה המקום שבו אדם נותן רשות לאדם אחר לגעת, לנשק או לעסוק בכל צורה אחרת של אינטראקציה פיזית. לאפשר פירושו שהאדם פסיבי או כנוע והוא נתן הסכמה לפעולה שנעשת עליו בצורת לקיחה.

כיצד ליישם את מעגל ההסכמה?
מעגל ההסכמה הוא מודל רב-תכליתי שניתן ליישם בהקשרים שונים, כולל יחסים אישיים, מיניות ואינטראקציות עסקיות. ביחסים אישיים, המודל יכול לעזור לזוגות לנווט את הגבולות שלהם ולתקשר את רצונותיהם בצורה יעילה. במיניות, המודל יכול לעזור ליחידים ולזוגות לחקור את המיניות שלהם בצורה אותנטית ואינטימית יותר. באינטראקציות עסקיות, המודל יכול לעזור לאנשי מקצוע לבסס גבולות בריאים ולנהל משא ומתן על הסכמה בצורה יעילה.

כדי ליישם את מעגל ההסכמה, אנשים צריכים להבין את הגבולות, הרצונות והצרכים שלהם, ולתקשר אותם בבירור לאחרים. הם צריכים גם לכבד את הגבולות והסכמתם של אנשים אחרים, להשתתף באופן פעיל בתהליך, ולהיות פתוחים למשוב ולמשא ומתן.

מעגל ההסכמה מאת בטי מרטין הוא מודל רב עוצמה שיכול לעזור ליחידים ולזוגות לטפח מערכות יחסים בריאות ומספקות עם גופם, רצונותיהם ומיניותם. על ידי הבנת ארבעת הרבעים של גלגל ההסכמה ויישומם בהקשרים שונים, אנשים יכולים לבסס גבולות בריאים, לתקשר את רצונותיהם ביעילות ולנהל משא ומתן על הסכמה בכבוד. בין אם מדובר בקשרים אישיים, במיניות או באינטראקציות עסקיות, גלגל ההסכמה יכול לעזור לאנשים לנהל חיים אותנטיים ומספקים יותר.

מאמרים נוספים באותו נושא

זוגיות

10 טיפים ליצירת תקשורת בזוגיות

תקשורת יעילה חיונית לכל מערכת יחסים בריאה. היא מאפשרת לזוגות להתחבר ברמה עמוקה יותר, לפתור קונפליקטים ולהבין את הצרכים והרצונות אחד של השני. להלן 10

קרא עוד »
דילוג לתוכן